اخبار رسانه ها
باشگاه خبرنگاران جوان
باشگاه خبرنگاران جوان
باشگاه خبرنگاران جوان

از «کاهش قیمت سکه به زیر دو میلیون تومان» تا «دلاری که از نگاه سیف در پستوها معامله می‌شود»

قیمت طلا ی زرپیام

به گزارش سایت زرپیام

«تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون پنجمین سبزپوشی نماگر بورس تهران در فضای ضد برجامی ترامپ، تازه ترین پیش بینی از میانگین قیمت هر اونس طلا در سال 2018، واکنش محتاطانه هند به اعمال تحریم علیه ایران، کسب اطمینان از پایبندی ایران به برجام در روز سه شنبه، توقف موقت خرید قراضه در ترکیه، ادامه کم‌نوسانی «تسه»ها در بازار اوراق مسکن، نرخ عوارض آزادراه ساوه به همدان افزایش یافت و واردات 145 تن چادر به کشور را در بر دارد.

پنجمین سبزپوشی نماگر بورس تهران در فضای ضد برجامی ترامپ

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز شنبه بیستم اردیبهشت ماه 97 با افزایش 274 واحدی معادل 0.29 درصد به رقم 94 هزار و 165 واحد رسید. تالار شیشه‌ای در دومین روز کاری هفته جاری، همانند چهار روز کاری گذشته، شاهد روند صعودی شاخص‌های منتخب بود. بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی-ارزشی) با افزایش 86 واحدی معادل 0.29 درصد به رقم 29 هزار و 541 واحد رسید. شاخص کل هم وزن نیز با رشد 196 معادل 1.18 درصد، عدد 16 هزار و 774 واحد را به نمایش گذاشت. شاخص قیمت (هم وزن) نیز با افزایش 145 واحدی معادل 1.18 درصد به رقم 12 هزار و 411 واحد رسید. همچنین شاخص سهام آزاد شناور با رشد 0.42 درصد همراه شد و 417 واحد افزایش را رقم زد و به سطح 100 هزار و 260 واحد رسید. همچنین شاخص بازار اول با 156 واحد افزایش معادل 0.23 درصد به رقم 66 هزار و 994 واحد رسید و شاخص بازار دوم نیز با 792 واحد افزایش معادل 0.40 درصد همراه بود و عدد 199 هزار و 978 واحد را به نمایش گذاشت.

از «کاهش قیمت سکه به زیر دو میلیون تومان» تا «دلاری که از نگاه سیف در پستوها معامله می‌شود»

کاهش قیمت سکه به زیر دو میلیون تومان

در پایان معاملات روز یکشنبه، نرخ انواع سکه در بازار آزاد تهران، با کاهش قیمت مواجه شد. بر این اساس، هر سکه تمام طرح قدیم بر خلاف روز شنبه، با افت همراه شد. به طوریکه این سکه با کاهش 44 هزار تومان نسبت به روز قبل، به قیمت نقدی 1,940,000 تومان رسید. همچنین هر سکه تمام طرح جدید در پایان فعالیت بازار امروز، 1,979,000 تومان قیمت گذاری شد که نسبت به روز شنبه، 79 هزار تومان کاهش قیمت داشت. هر نیم سکه بهار آزادی نیز با افت 20 هزار تومانی نسبت به نرخ پایانی روز قبل، به رقم فروش 990 هزار تومان رسید. هر ربع سکه بهار آزادی نیز 580 هزار تومان قیمت گذاری شد که نسبت به روز قبل، 15 هزار تومان ارزان تر فروخته شد. همچنین هر سکه یک گرمی نیز در پایان معاملات امروز، با 15 هزار تومان کاهش قیمت به رقم 360 هزار تومان رسید.

تازه ترین پیش بینی از میانگین قیمت هر اونس طلا در سال 2018

بر اساس گزارش موسسه جی اف ام اس، نااطمینانی و نگرانی موجود در بازارهای بین المللی می تواند مهمترین عامل رشد تقاضای مکان امن سرمایه گذاری برای طلا و سایر کالاهای راهبردی در سال 2018 میلادی باشد. بر اساس این گزارش میانگین قیمت هر اونس طلا امسال به 1360 دلار خواهد رسید و این پتانسیل وجود دارد که قیمت طلا تا پایان سال 2018 میلادی به بیش از 1500 دلار در هر اونس برسد. تشدید تنش های سیاسی می تواند روند صعودی قیمت طلا را طی ماه های آینده تشدید کند. این موسسه تحقیقاتی پیش بینی کرده است که قیمت طلا امسال به کمتر از 1270 دلار نخواهد رسید. نگرانی های زیادی نسبت به سیاست های ترامپ در خاورمیانه وجود دارد. نگرانی ها نسبت به اوضاع خاورمیانه و مذاکرات برگزیت می تواند تقاضای طلا را به شدت افزایش دهد. پیش بینی می شود تقاضای صندوق های بزرگ سرمایه گذاری طلا نیز طی ماه های آینده با رشد فزاینده ای روبرو خواهد شد.

واکنش محتاطانه هند به اعمال تحریم علیه ایران

بر اساس گزارش های منتشر شده، وزیر اقتصاد هند ضمن اظهار نگرانی در مورد افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی گفته که هنوز برای پیش بینی کردن تاثیر تحریم های آمریکا بر روی واردات نفت کشورش از ایران بسیار زود است. به نقل از رویترز، در این رابطه دارمندرا پرادان وزیر اقتصاد هند طی سفری که به امارات داشته با رویکردی محتاطانه اذعان کرده است که '' این شکل از تنش ژئوپلیتیک بر روی کشورهای تولید کننده و مصرف کننده (نفت خام) تاثیر می گذارد. ما باید با واقعیت هایی که در نتیجه ی شرایط ژئوپلیتیک فعلی به وجود آمده خود را وفق دهیم''. جزئیات بیشتر

کسب اطمینان از پایبندی ایران به برجام در روز سه شنبه!

بر اساس گزارش های منتشر شده، هیکو ماس وزیر امور خارجه ی آلمان در روز یکشنبه اذعان کرده است که آلمان قصد دارد پس از اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران تمام تلاش خود را برای کمک به شرکت های تجاری موجود در کشور خود برای ادامه دادن ارتباطات اقتصادی با ایران کمک کند اما در عین حال حفاظت کردن از این شرکت ها در برابر آثار سو ادامه ی ارتباطات با ایران (در نتیجه ی تحریم های تبعی آمریکا) کار بسیار سختی است. به نقل از رویترز، وزیر امور خارجه ی آلمان در ادامه افزوده است که از دیدگاه وی راه حل واحد و یکسانی برای محافظت کردن از شرکت های معامله کننده با ایران وجود ندارد. تا کنون آلمان، فرانسه و بریتانیا اعلام کرده اند که نسبت به توافق هسته ای با ایران متعهد می مانند. همچنین، قرار است که در روز سه شنبه ی هفته ی جاری وزیران امور خارجه ی سه کشور نامبرده با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ی ایران در بروکسل بلژیک برای گفتگو در رابطه با آینده ی برجام دیدار نمایند. این در حالی است که وزیر امور خارجه ی آلمان یکی از اهداف این نشست را کسب اطمینان از پایبندی ایران با مفاد توافق هسته ای دانسته است!

توقف موقت خرید قراضه در ترکیه

قیمت قراضه در بازار واردات ترکیه در ثبات نسبی است اگرچه در روزهای گذشته مذاکراتی صورت گرفت ولی معامله ای نهایی نشد. قیمت پیشنهادی قراصه سنگین کلاس ۱ و ۲ خلوص ۲۰-۸۰ امریکا ۳۵۷ دلار هر تن سی اف آر است و اغلب خریداران ترک فعلا ترجیح می دهند معامله نکنند. آنها منتظرند عرضه کننده ها فعال تر شوند. قراضه سنگین ۲۰-۸۰ دریای بالتیک نیز ۳۶۰ دلار هر تن سی اف آر شنیده شده است. در هر حال انتظار می رود تا پایان ماه جاری میلادی ترک ها ۲۰ تا ۲۵ محموله قراضه وارداتی خریداری کنند.

ادامه کم‌نوسانی «تسه»ها در بازار اوراق مسکن

دیروز اوراق تسهیلات مسکن اسفند95 (تسه9512) با رشد 3/ 0 درصدی به قیمت 65 هزار و 962 تومان معامله شدند. همچنان شاهد روند کم‌نوسان اوراق تسهیلات مسکن هستیم. با اینکه پیش‌تر اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی با نماد «تملی» برای خارج کردن وام مسکن از بانک مسکن بود، اما در این نمادها معامله‌ای صورت نگرفته است. با وجود امکان فروش اوراق «تملی» بدون وقفه زمانی (در مقابل وقفه زمانی 4 ماهه برای «تسه»ها) اما پایین‌تر بودن سقف وام مسکن بانک ملی در کنار کاهش تقاضای وام مسکن به دلیل پایین بودن قدرت خرید متقاضیان و جهش اخیر قیمت مسکن (از آذر و رشد 5/ 29 درصدی در فروردین نسبت به فروردین سال گذشته) باعث کمتر بودن جذابیت این اوراق است. همچنان نزدیک شدن به تابستان و رشد آرام تقاضای مسکن می‌تواند افزایش تدریجی قیمت اوراق تسهیلات مسکن را به دنبال داشته باشد.

قیمت خاصی مدنظر اوپک نیست

سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات و رئیس دوره‌ای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)،  اعلام کرد: تولیدکنندگان نفت عضو اوپک یک قیمت خاص نفت را هدف قرار نداده‌اند. وی همچنین درباره سطح سرمایه‌گذاری در صنعت نفت در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ میلادی اظهار نگرانی کرد. قیمت شاخص نفت خام برنت اکنون حدود ۷۷ دلار برای هر بشکه است.

قیمت سنگ آهن بالا رفت

رونق بازار های فیوچرز و نقدی فولاد چین، با توجه به اعلام برنامه جدید کاهش تولید در شهر هاندن هبی، موجب شد سنگ آهن وارداتی نیز در چین بالا برود. آخرین قیمت سنگ آن خلوص ۶۲ درصد استرالیا ۵۰ سنت رشد داشت و ۶۷.۴ دلار هر تن سی اف آر شنیده شد در حالی که قیمت قرارداد سپتامبر در بورس دالیان چین نیز ۲ دلار رشد داشت. قیمت قرارداد میلگرد در بورس شانگهای ۹.۴ دلار و بیلت در بازار داخلی کمتر از ۵ دلار در یک روز بالا رفت و جو بازار این ماده اولیه را نیز مثبت کرد. آلودگی بالای هوا در شهر هاندن استان هبی موجب شد دولت محلی تصمیم بگیرد تولید را کاهش دهد تا پایان آگوست ۱.۵۱ میلیون تن در سال از ظرفیت تولید آهن و ۳۰۰ هزار تن در سال از تجهیزات فولادسازی این استان باید تعطیل شود. تقاضای محصولات فولادی هنوز بی ثبات است و موجودی بازارها رو به کاهش می باشد از این رو هر برنامه کاهش تولیدی که در برخی بخش ها مشاهده شده می تواند موجب شود در بازار کمبود چشمگیر شود.

نرخ عوارض آزادراه ساوه به همدان افزایش یافت

نرخ عوارض آزادراه ساوه به همدان برای هر خودروی سواری بیش از 22 درصد افزایش یافت. به گزارش ایرنا، در تابلوی نصب شده در محل عوارضی همدان و محدوده غرق آباد (دخان) از شامگاه شنبه برای عبور هر خودروی سواری نرخ 55 هزار ریال حق عوارض درج شده در حالی که پیش از این برای سواری ها نرخ عوارضی 45 هزار ریال بود. در نرخ جدید همچنین وانت و مینی بوس باید 85 هزار ریال، کامیونت 100 هزار ریال، اتوبوس و کامیون 2 محور 170 هزار ریال، کامیون سه محور 200 هزار ریال و تریلر هم 250 هزار حق عوارض بپردازند. تردد خودروهای سنگین کامیون و تریلر از جاده قدیم ساوه به همدان که مسیری خطرساز و 2 طرفه است برای فرار از پرداخت عوارض آزادراهی بود که با افزایش نرخ عوارض آزادراه ساوه به همدان بر حجم تردد وسایل نقلیه سنگین از محور قدیم ساوه به همدان افزوده می شود. نماینده مردم شهرستان های ساوه و زرندیه روز یکشنبه در این خصوص در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: این افزایش قیمت غیرقانونی است و باید به حالت قبل برگردد چرا که نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کرده اند که امسال عوارض آزادراه ها گران نشود. محمد رضا منصوری گفت تاکید کرد: انتظار است که دستگاه قضایی با توجه به اینکه مجوز افزایش قیمت آزادراه ها امسال وجود ندارد به عنوان مدعی العموم مسئله را پیگیری کند. مدیر راهداری و حمل و نقل شهرستان ساوه نیز در این زمینه گفت: افزایش قیمت عوارضی آزادراه ساوه به همدان مبتنی بر مصوبه شورای پول و اعتبار و با ابلاغیه وزیر راه و شهرسازی است. 

واردات 145 تن چادر به کشور

آمار مقدماتی گمرک از تجارت خارجی در سال ۹۶ نشان می‌دهد که در این مدت بیش از ۱۴۵ تن چادر از کشور‌های مختلف جهان وارد ایران شده است. بر اساس واردات این حجم چادر به کشور، ۳۹۶ هزار و ۵۳۵ دلار ارز از کشور خارج شد که بالغ بر یک میلیارد و ۳۴۳ میلیون و ۸۱۸ هزار و ۳۹۰ تومان در آمار گمرک به ثبت رسیده است. گفتنی است چادر از ۶ کشور استرالیا، امارات متحده عربی، ایتالیا، بلغارستان، تایوان و چین وارد ایران شده است. به نقل از میزان، در این میان اولین و بزرگترین صادرکننده چادر به ایران چین بوده است که با فروش بیش از ۱۴۱ تنی محصول درآمد ۳۷۴ هزار و ۶۷۳ دلاری را نصیب خود کرده است.

دلاری که از نگاه سیف در پستوها معامله می‌شود

ولی الله سیف در حاشیه جلسه ارزی در مجلس شورای اسلامی گفت: برقراری ارتباط با بانک‌های مرکزی اروپایی و ارتباط با بانک‌های بزرگ اروپایی برای بانک مرکزی و نظام بانکی کشور از بحث‌های اساسی است که دنبال می‌کنیم. رییس کل بانک مرکزی افزود: در رابطه با صادرات با وجود وقفه یک هفته‌ای به دلیل عدم آشنایی صادرکنندگان و راه‌اندازی سامانه نیما، یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ارز ناشی از صادرات به سامانه نیما عرضه شده که حاکی از ان است که این مدل کارایی خود را نشان داده و ایرادی ندارد. سیف ادامه داد: در رابطه با نیازهای متفرقه‌ای که وجود دارد ۳۳ مورد شناسایی شده و کمیته فعالی در بانک مرکزی با حضور دستگاه‌های دیگر تشکیل شده و هر نوع نیازی که به عنوان نیاز واقعی و منطقی شناسایی شود تامین ارز خواهد شد. وی با بیان اینکه تعادل لازم را در منابع و مصارف ارزی کشور داریم و از این جهت جای نگرانی نیست، گفت: صحبت‌هایی درباره دلار ۶ هزار و ۸۰۰ و ۷ هزار تومانی شنیده می‌شود اما حجم بسیار بسیار کوچکی است که در پستوها مبادله می‌شود. رییس کل بانک مرکزی تاکید کرد: قرار نیست ارز کشور را برای قاچاق و تامین نیازهای انتقال سرمایه تخصیص دهیم، چراکه ارز کشور سرمایه ملی و متعلق به ۸۰ میلیون ایرانی است و باید به نیازهای واقعی و منطقی تخصیص یابد. سیف خاطرنشان کرد: دلار ۴۲۰۰ تومانی را به همه نیازهای واقعی تخصیص می‌دهیم که تا این لحظه بخشی از این نیازها شناسایی شده و بخشی در شرف شناسایی است که در آینده اضافه می‌شود. وی افزود: ظرف یک ماه گذشته بیش از ۱۰۰ میلیون یورو بر همین مبنا به مسافران، بیماران و دانشجویان ارز فروخته شد و در آینده نیز ادامه پیدا می‌کند و برای هر کدام فرآیند و ساز و کار مناسب ابلاغ و عملیاتی شده است.

اطلاعات خبر:
كد خبر: 10533  |   تعداد بازديد: 151  | 
نظرات دریافت شده :0
هیچ نظری موجود نیست
نظر شما
نام  :   پست الکترونیکی  :    
نظر :  
ارسال
 • قیمت زنده
  فروش
 • انس طـــــلا
  1,185/6
 • مظنه تهران
  1,778,000
 • گرم 18 عیار
  292,260