اخبار رسانه ها
باشگاه خبرنگاران جوان
باشگاه خبرنگاران جوان
باشگاه خبرنگاران جوان

نقدینگی فزاینده؛ متهم ردیف اول نابسامانی نرخ ارز

قیمت طلا ی زرپیام

به گزارش سایت زرپیام

گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری، روزنامه های امروز یکشنبه 11 شهریورماه، افزون بر اظهارات تازه رییس کل بانک مرکزی، مسایل دیگری چون اما و اگرهای استیضاح وزیر آموزش و پرورش و درگیری های ادلب سوریه را مورد بررسی قرار دادند. این گزارش به بررسی این محورها در روزنامه های صبح امروز پرداخته است.

** برای مهار نقدینگی
اظهارات تازه رییس کل بانک مرکزی در همایش بانکداری اسلامی در روزنامه های امروز برجسته شد. به گزارش روزنامه «ایران»، بیست و نهمین همایش بانکداری اسلامی فرصتی بود تا رئیس کل بانک مرکزی از نگاه علمی ریشه نابسامانی‌های اخیر بخصوص در بازار ارز را بررسی و برنامه‌های خود را برای مدیریت شرایط به وجود آمده ارائه کند.
در ادامه می خوانیم: عبدالناصر همتی دراین همایش ریشه تمام مشکلات در بازار ارز را به صورت‌های مالی بانک‌ها و حجم انبوه نقدینگی دانست که طی ماه‌های اخیر به 1600 هزار میلیارد تومان نزدیک شده است. با وجود این رئیس شورای پول و اعتبار از برنامه‌های جدید این بانک هم رونمایی کرد که عمده آن بر جمع‌آوری و مدیریت نقدینگی استوار است. برهمین اساس وی از احیای سپرده‌های بلندمدت بانکی و انتشار اوراق مشارکت خبر داد.
روزنامه «اعتماد» هم نوشت: به نظر می‌رسد تغییرات در بدنه بانک مرکزی که با حضور عبدالناصر همتی آغاز شده است کم‌کم به برنامه‌های جدی برای سیستم بانکی می‌رسد . نخستین اظهارات رییس کل بانک مرکزی خبر از بازگشت سیستم سپرده‌گذاری دو و سه ساله و تحولات جدید در سیستم بانکی دارد. البته این تصمیم منافی انتقاد رییس کل بانک مرکزی از نرخ سود بانکی نیست.
به نوشته روزنامه «اطلاعات»،همتی در این همایش رقابت بی انتهای بانک ها برای جذب سپرده را عامل رشد سریع شبه پول در کشور دانست و گفت: بانک هایی که با ادامه این روند به سمت اضافه برداشت از بانک مرکزی می روند و مسائل و مشکلات خود را به بانک مرکزی تحمیل می کنند، اجازه ادامه این روند را نخواهند یافت.
همتی حل مشکلات اقتصاد کشور را مستلزم انتظام بانک ها خواند و تصریح کرد: مقام معظم رهبری تاکید کردند که بانک مرکزی در برابر هزینه های سنگین و بی‌نظمی هایی که کشور را دچار مشکل می‌کنند با قدرت بایستد. در این مسیر مجلس و قوه قضائیه هم در کنار بانک مرکزی برای اصلاح نظام بانکی مصمم هستند و بانک‌ها هم بایستی برای تسریع حل مشکلات کمک کنند.
به نوشته روزنامه «دنیای اقتصاد»، از نگاه همتی، در حال حاضر هیچ اراده‌ای برای کند شدن رشد نقدینگی وجود ندارد. او دلیل اصلی رشد نقدینگی را ناترازی ترازنامه بانک‌ها دانست که با کسری بودجه و اثر سیاست‌های مالی تشدید شده است. نکته قابل توجه اینکه چون همتی به‌عنوان سکاندار سیاست پولی، این دغدغه را با این لحن مطرح کرده، نشان می‌دهد بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی استقلال لازم را ندارد و باید دیگر نهادها نیز برای کنترل نقدینگی همراه شوند، اما موضوع اصلی این است که نخستین اراده برای کند شدن رشد نقدینگی، باید از بانک مرکزی مشاهده شود؛ به بیان دیگر اراده اصلی باید از ساختمان میرداماد بیرون آید و سایر نهادها را نیز همراه سازد. او همچنین در این زمینه رقابت بی‌انتهای بانک‌ها برای جذب سپرده را عامل رشد سریع شبه‌پول در کشور دانست و گفت: بانک‌هایی که با ادامه این روند به سمت اضافه برداشت از بانک مرکزی می‌روند و مسائل و مشکلات خود را به بانک مرکزی تحمیل می‌کنند، اجازه ادامه این روند را نخواهند یافت.
روزنامه «شرق» هم در گزارش خود با عنوان «بانکداری به روش بچه پولدارها» نوشت: رییس کل بانک مرکزی از مسابقه سود میان بانک ها انتقاد کرد.
روزنامه «جهان صنعت» در یادداشتی در مورد راه های کاهش نقدینگی نوشت: یکی از راهکارهای پیش رو واگذاری طرح‌های ناتمام است. اکنون دولت چاره‌ای جز واگذاری طرح‌های نیمه‌تمام خود ندارد. 560 هزار طرح نیمه در دست دولت قرار دارد که باید آنها را به بخش خصوصی واگذار کند و سرمایه‌گذاران متقاضی را موظف کند این طرح‌ها را به اتمام برسانند. با ورود سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به طرح‌های ناتمام دولت اتفاقات خوبی رخ می‌دهد؛ هم طرح‌ها به سرانجام می‌رسند و هم از نقدینگی در کشور استفاده مناسبی می‌شود.
در ادامه می خوانیم: از سوی دیگر دولت برای کاهش نقدینگی و کنترل بازار باید دو راهکار سازنده دیگر را هم اجرایی کند؛ نخست آنکه بانک‌ها نباید بنگاه‌داری کنند بلکه باید بنگاه‌ها را به بخش خصوصی واگذار کنند؛ اقدامی که می‌تواند نقش موثری در کاهش نقدینگی بازار به همراه داشته باشد. دوم آنکه باید بازار بورس تقویت شود. اکنون شرکت‌های بسیار اندکی در بازار بورس و فرابورس حضور دارند بنابراین باید شرکت‌ها را تشویق کنیم که وارد بازار بورس شوند. با ورود شرکت‌ها به بازار بورس، دولت می‌تواند نقدینگی موجود در بازار را جذب و بورس را هم تقویت کند.


** واکاوی عملکرد وزیر آموزش و پرورش
وزیر آموزش و پرورش دیگر عضو کابینه است که قرار است برای پاسخگویی به سوال نمایندگان در مجلس حاضر شود. روزنامه های امروز به بررسی عملکرد او در یک سال گذشته پرداخته اند.
روزنامه «ایران» در گزارش خود نوشت: قطار استیضاح اعضای کابینه را ظاهراً توقفی نیست. آن هم در شرایطی که دولت در جبهه های مختلف سرگرم مواجهه با اعمال فشارهای خارجی است. در چنین شرایطی مجلس دهم رکورد کشاندن وزرا به جلسات استیضاح را با سرعت می‌شکند؛ 5 استیضاح و 2 برکناری در یک سال. در این میان باید طرح سؤال از رئیس جمهوری را هم از نظر دور نکرد. اما هنوز ماجرا ادامه دارد؛ در اولین هفته بعد از سالگرد شروع به کار دولت یک وزیر دیگر هم استیضاح می‌شود؛ وزیر آموزش و پرورش. تازه باز هم این تمام ماجرا نیست. مخالفان دولت دو وزیر دیگر یعنی وزرای صنعت، معدن و تجارت و راه و شهرسازی را هم در فهرست استیضاح خود قرار داده‌اند و فقط منتظر اعلام وصول هیأت رئیسه هستند.
ایران در یادداشتی هم نوشت: چند روزی می‌شود که برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کردند که وزیر آموزش و پرورش باید استیضاح شود. اعلام خبر استیضاح بطحایی توسط مجلس و انتشار 16 سؤال نمایندگان، این گمانه را در جامعه تقویت کرده است که در پس سؤال‌های کلی عدم پایبندی به برنامه ارائه شده در زمان اخذ رأی اعتماد، اولویت‌ها و دلایل غیرآموزشی مد نظر نمایندگان بوده است و طبیعتاً گستردگی و نفوذ آموزش و پرورش، می‌تواند زمینه‌های سیاسی این استیضاح را روشن کند.
در ادامه می خوانیم: به عنوان عضوی از خانواده آموزش و پرورش معتقدم کارنامه یک‌ساله عملکرد بطحایی علیرغم نقاط ضعف و مشکلات فراوان، نشان می‌دهد او با شناخت دقیق بزنگاه‌ها و محدودیت‌ها، برای اصلاح رویه‌های کهنه و اشتباه مدیریتی و آموزشی تلاش کرده است. او وزیری است که در حوزه دانش‌آموزی برنامه‌های ویژه‌ای دارد.
این روزها وزیر آموزش و پرورش عزم خود را برای آزمون‌زدایی و بریدن پای مؤسسات کنکور از مدارس کشور جزم کرده است و مدام از اینکه مدارس در چنبره مؤسسات کنکور قرار گرفته‌اند و شادی و آرامش روانی کودکان و نوجوانان را از بین برده‌اند، سخن می‌گوید و برنامه‌هایی نیز برای آزمون‌زدایی تدوین کرده است.
روزنامه «آفتاب یزد» در گزارشی با عنوان «روزنامه خیلی متوسط وزیر آموزش و پرورش» به نقل از «مهدی بهلولی» کارشناس آموزش و پرورش نوشت: برخی از برنامه ها و سیاست های آموزشی بطحائی خوب بوده است. مانند حذف آزمون سمپاد از مدارس و حذف تدریجی مدارس تیزهوشان. از نظر تئوریک این دیدگاه ها در آموزش و پرورش قابل دفاع هستند اما در این برنامه ها و سیاست ها بطحائی ضعیف عمل کرد. به عبارتی زمانی که می خواستند آزمون های تیزهوشان را حذف کنند شورای عالی نقلاب فرهنگی با آن مخالفت کرد بدون آنکه دلایل خود را اعلام کند. اینکه از نظر تئوریک یا اجرایی چه اشکالاتی داشت دست کم آموزش و پرورش باید بسیار محکم در مقابل این نهاد ایستاده و دلایل مخالفت را جویا می شد تا معلمان آموزش و پرورش را توجیه کند. مخالفت برخی از افراد شورای انقلاب فرهنگی با این سیاست ها به دلیل ذی نفع بودن در این موضوعات بود.

**ادلب؛ آخرین خاکریز معارضان سوریه
ادلب، آخرین خاکریز معارضان سوری این روزها آبستن حوادثی جدی است. روزنامه ها به بررسی آخرین وضعیت این شهر و صف بندی نیروهای خارجی و داخلی سوری پیرامون این شهر پرداخته اند.
به نوشته روزنامه «مردم سالاری»، ارتش سوریه خود را برای حمله به ادلب و پایان نسبی جنگ آماده می‌کند. ادلب، آخرین خاکریز مخالفان دولت سوریه است. حدود دو میلیون و پانصد هزار سوری در ادلب زندگی می‌کنند که نیمی از آنها را مخالفان و شهروندانی تشکیل می‌دهند که به این منطقه فرار کرده‌اند. دولت سوریه به دنبال پاکسازی آخرین منطقه و پایان سال‌ها جنگ در سوریه است، اما کشور‌های خارجی مخالف اسد بهانه تراشی‌های خود را آغاز کرده‌اند. معاون وزیر خارجه سوریه نیز تاکید کرده است که کشورش عزم خود را برای پایان دادن به تروریسم در ادلب با هدف برقراری مجدد امنیت و ثبات در این استان و رهایی غیرنظامیان گروگان گرفته شده از این گروه‌های تروریستی جزم کرده است.
در ادامه می خوانیم: آمریکا بار دیگر به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی می‌خواهد در سوریه دست به اقدام نظامی بزند. ایالات متحده بار دیگر مدعی شده است که سوریه و روسیه قصد حمله شیمیای به این منطقه را دارند. آمریکا در مورد استفاده از سلاح شیمیایی توسط دولت سوریه در عملیات ادلب هشدار داده و تاکید کرده است که به هرگونه حمله شیمیایی توسط دولت «بشار اسد» واکنش نشان خواهد داد.
روزنامه «خراسان» در گزارشی با عنوان «شرق و غرب رو به ادلب» آورد: به نظر می رسددر حالی که طی یکی، دو هفته اخیر و در آستانه آغاز حمله نهایی ارتش سوریه به ادلب به عنوان آخرین پایگاه تروریست ها در این کشور "بهانه" استفاده احتمالی حکومت سوریه از سلاح شیمیایی در جنگ ادلب از سوی آمریکا به شدت مورد تبلیغ واقع شده است، روسیه ضمن هشدار به طرف های غربی به ویژه آمریکا، بریتانیا و فرانسه در خصوص ساختگی بودن این سناریو، با برگزاری مانور در مدیترانه از آمادگی پر حجم خود برای مقابله با استفاده از این بهانه و بهانه های مشابه خبر می دهد.
به نوشته این روزنامه، در کنار پشتیبانی‌های روس‌ها از سوریه با اعزام کشتی‌های جنگی، منابع نظامی سوری هم اعلام کردند، نیروهای دفاع هوایی سوریه در پی افزایش تهدیدات غرب مبنی‌بر حمله موشکی به این کشور در حالت آماده‌باش قرار گرفته‌اند.پیشتر نیز آمریکا ضمن اعزام ناوشکن سالیوان به خلیج فارس، بمب‌افکن بی-1بی ارتش را در پایگاه هوایی العدید قطر مستقر کرد تا آماده حمله به سوریه شود. این کشور گروهی از نیروهای ضربتی خود در آب‌های مدیترانه را نیز برای انجام حمله موشکی به سوریه تقویت کرد.
در گزارش روزنامه جهان صنعت هم آمده است: گزارش شده نیروهای دولت سوریه به زودی عملیاتی را برای کنترل ادلب آغاز خواهند کرد‌‌. ادلب در شمال غربی سوریه تنها منطقه‌ای است که در دست مخالفان باقی مانده است‌‌. در ادلب سوریه نزدیک به دو میلیون و 500 هزار نفر زندگی می‌کنند که نیمی از آنها را مخالفان و شهروندانی تشکیل می‌دهند که به این منطقه فرار کرده‌اند‌‌. سازمان ملل متحد در مورد تبعات حمله به ادلب و تاثیر آن بر زندگی مردم هشدار داده و گفته است اگر برنامه حمله علیه مخالفان در ادلب عملی شود، توفانی جدی در پیش خواهد بود‌‌.
در ادامه می خوانیم: در همین حال روسیه و سوریه مخالفان را متهم کرده‌اند که در پی صحنه‌سازی یک حمله شیمیایی در ادلب هستند تا با مقصر جلوه دادن دولت بشار اسد، زمینه ورود آمریکا را فراهم کنند‌‌. در پی افزایش گمانه‌زنی‌ها درباره حمله نظامی احتمالی آمریکا و متحدانش به سوریه، وزارت دفاع روسیه اعلام کرد از دیروز به مدت هشت روز یک رزمایش دریایی بزرگ در آب‌های مدیترانه برگزار خواهد کرد‌‌.

 

اطلاعات خبر:
كد خبر: 10768  |   تعداد بازديد: 69  | 
نظرات دریافت شده :0
هیچ نظری موجود نیست
نظر شما
نام  :   پست الکترونیکی  :    
نظر :  
ارسال
 • قیمت زنده
  فروش
 • انس طـــــلا
  1,185/6
 • مظنه تهران
  1,635,000
 • گرم 18 عیار
  292,260